קורס ויקיפדיה – מיומנויות של יצירה וצריכת ידע, במסגרת תוכנית "כלים שלובים" – אוניברסיטת תל אביב

בשנת 2013 נפתח לראשונה קורס ויקי-רפואה, קורס בחירה המתמקד ביצירת תוכן רפואי בוויקיפדיה, ומאפשר לסטודנטים לרפואה לקבל קרדיט אקדמי. בעקבות הצלחתו, שני אבנשטיין, יוזמת הקורס, פיתחה קורס בחירה נוסף, אשר הותאם לכלל הדיסיפלינות בקמפוס והיה פתוח לכלל הסטודנטים בקמפוס. הקורס אושר ע"י סגנית הרקטור במסגרת "כלים שלובים", מערכת קורסי הבחירה הכלל אוניברסיטאית, ובכך הפך למוסד הראשון בעולם שאישר לכל סטודנט לתואר ראשון לקחת קורס בחירה המתמקד בוויקיפדיה תמורת קרדיט אקדמי.

 

הקורס נפתח באוקטובר 2015, בהובלת אבנשטיין, עם שותפים ממכון אורנג' לחקר האינטרנט ומביה"ס לחינוך בקמפוס. הדגש האקדמי היה על למידה פעילה ומשמעותית, תוך שיכלול האוריינות האקדמית והדיגיטלית של הסטודנטים, כשהם לא רק לומדים כיצד לצרוך ידע באופן מושכל יותר, אלא משתתפים באופן פעיל ביצירתו (מכאן שמו של הקורס "ויקיפדיה – מיומנויות של יצירה וצריכת ידע". הקורס כלל שיעורי מבוא ולמידה טכנית של עריכה בוויקיפדיה, תוך דיון בסוגיות כגון זכויות יוצרים, ניטרליות וכתיבה אקדמית. כמו כן, הודגשו סוגיות של קהילתיות, הטיות מידע, כתיבה שיתופית, שילוב ויקיפדיה בחינוך וויקינתונים. גיוון (diversity) ושיתופיות הם חלק מעקרונות ויקיפדיה, ולכן הדגישה אבנשטיין כי חשוב היה שהקהילה תיקח חלק פעיל בהנחייה וליווי הקורס. הרצאות אורח כללו ויקיפדים בולטים מקהילת ויקיפדיה העברית, וכן מתנדבים מהקהילה הבינלאומית, כך שהסטודנטים זכו להכיר עוד אנשים העומדים מאחורי מאגר הידע ההתנדבותי בוויקיפדיה.

 

30 סטודנטים סיימו את הקורס בהצלחה וכתבו יחד כ- 70 מאמרים. כל סטודנט הרחיב ערך קיים (קצרמר) וכתב ערך חדש. בנוסף, השתתפו הסטודנטים בתהליך הערכת עמיתים וכן הציגו רפרטים, בהם דיווחו על חווית למידה חיובות ומשמעותית בקורס. כפי שאמרה אחת הסטודנטיות, "הקורס הזה היה אחד החשובים ביותר שלקחתי במסגרת התואר שלי. לדעתי כל סטודנט לתואר ראשון חייב לעבור קורס כזה. הדברים שלמדנו כאן חשובים וישמשו את כולנו בהמשך הדרך, גם באקדמיה וגם בחיים". הפתעות לא מתוכננות כללו השתתפות של סטודנטית לקויית שמיעה, אשר שהסתייעה במתרגמת בשפת הסימנים, ובסופו כתבה ערכים על לקויות שמיעה. כמו כן, 3 סטודנטים לפחות נשארו בקהילה, אחד מהם כתב כ-10ערכים במהלך הקורס והפך לוויקיפד פעיל ותורם, ונוסף הפך פעיל מאוד והופיע בביכורי ויקיפדיה. לבסוף, מיזם האחות של ויקיפדיה, יקינתונים, זכה לעניין רב מאוד מצד הסטודנטים, ידיעה משמחת היות ולמיזם יש פוטנציאל לשנות את פני המחקר. כתוצאה, הוא יקבל חלק מרכזי יותר בקורס הבא.

 

בשל אופיו המיוחד של הקורס, הצוות התמודד עם אתגרים מיוחדים, ביניהם ניהול אדמיניסטרטיבי שוטף וזמינות גבוהה לשאלות הסטודנטים. כמו כן, הטרוגניות גבוהה בכיתה בלטה, לא רק במגוון תחומי הדעת, אלא ברמות שונות של מיומנויות מחשב, מיומנויות דיגיטליות, מיומנויות אקדמית ומיומנויות כתיבה, ועל הצוות היה להתמודד עם המגוון הזה ולתת מענה לרמות השונות של הסטודנטים. עם זאת, צוות הקורס מעיד כי ההטרוגניות נוצלה כיתרון: האחריות הושמה על הסטודנטים והם הרחיבו אופקים בעזרת הקהילתיות שנוצרה בכיתה, באמצעות הערכת עמיתים, הערכה עצמית וכן משוב מן הצוות. האיטרציות השונות של הבדיקה והמשוב הבטיחו ערכים איכותיים ומקיפים, וכמובן, הקהילה המשיכה לשפר את הערכים לאחר עלייתם לאוויר.

 

אין ספק כי קורסים ומרצים נוספים המשתלבים בפעילויות ויקימדיה מרחיבים את המודעות וכוח ההשפעה (impact) שיש לוויקיפדיה ולעמותה על עולם האקדמיה. מודעות מובילה לשותפים וקשרים חדשים. מה הלאה? הקורס צפוי להמשיך גם בשנה הבאה ובתקווה להגדיל את מספר הסטודנטים המשתתפים.

 

File:Amir explains about the new translation tool to students.jpg

על ידי Shani Evenstein (שני אבנשטיין) (נוצר על ידי מעלה היצירה) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], באמצעות ויקישיתוף

File:Class photo - Wikipedia Course Tel Aviv University.jpg

על ידי Shani Evenstein (שני אבנשטיין) (נוצר על ידי מעלה היצירה) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], באמצעות ויקישיתוף

התגובות סגורות