התכנית לכתיבת ערכים בוויקיפדיה על ידי תלמידים

התכנית לכתיבת ערכים מאפשרת לתלמידים להפוך מצרכנים בלבד של התוכן בוויקיפדיה ליצרנים פעילים שלו.

העמותה מפעילה את התכנית בכ-40 בתי ספר ותכניות חינוכיות, בהשתתפות כ-2000 תלמידים ועשרות אנשי חינוך בכל רחבי הארץ, ובחינוך העברי והערבי.

התלמידים המשתתפים בתכנית מתנסים בלמידה פעילה ויצרנית, הופכים צרכני מידע ביקורתיים, משפרים את האוריינות הדיגיטלית ומפתחים יכולות לאיתור ועיבוד של מקורות מידע מדעיים, הבעה בכתב, חקר, למידת עמיתים ועוד.

המורים נהנים מהאפשרות להתנסות בשיטות הוראה והערכה חלופיות, חדשניות ועדכניות, ולהוביל תהליך למידה משמעותי התורם לתלמידיהם ולחברה כולה.

בתי הספר ממצבים את עצמם כמוסדות חדשניים המוכנים להתאים עצמם לשינויים המואצים בעידן האינטרנט, והפתוחים לשיטות הוראה, למידה והערכה חלופיות.

הציבור הרחב זוכה אף הוא לתרומה משמעותית: תוצרי עבודתם של התלמידים הופכים חלק מפסיפס הידע המרכיב את ויקיפדיה – אנציקלופדיה בשימוש המוני, שהיא מאגר הידע הגדול בעולם.

CHRIS MEYER/INDIANA UNIVERSITY -- Becky Schrier makes a point during a discussion of economic development in Barry Rubin's class.

מעוניינים להצטרף או לקבל מידע נוסף? – פנו לרכזי החינוך של עמותת ויקימדיה ישראל:

עוד על התכנית:

התכנית על ציר השנה

עמותת ויקימדיה ישראל מקיימת בקיץ הכשרה עבור המורים המשתתפים בתכנית. ההכשרה מקנה למורים היכרות מקרוב עם ויקיפדיה ויישומיה הפדגוגיים, וכלים לתכנון פרויקט חינוכי של כתיבת ערכים. כמו כן, העמותה מציידת את המורים בערכת כלים להוראה ולהערכה.

העבודה מול התלמידים מתקיימת במהלך שנה"ל, ונמשכת 2-4 חודשים. היא מובלת על ידי המורים, תוך קבלת ליווי וסיוע שוטפים מטעם ויקימדיה ישראל:

  • המורים מנחים את תלמידיהם בניסוח שאלות על נושאי הכתיבה, איתור תשובות במקורות מידע מהימנים ואיכותיים, וכתיבה של ערך אנציקלופדי באמצעות תהליכי טיוט, משוב ושיפור.
  • העמותה מעניקה למורים ייעוץ שוטף בקשת של נושאים רלוונטיים, ובהם גיבוש בנק נושאי הכתיבה, כתיבה אנציקלופדית, שמירת חוקי זכויות היוצרים, השתלבות בקהילה המקוונת של ויקיפדיה ועוד.

כאשר הערכים שכתבו התלמידים מגיעים לרמה מספקת, התלמידים מעלים אותם לוויקיפדיה. העלאת הערכים לוויקיפדיה נעשית בעזרת כלי ההדרכה המקוונים של ויקימדיה ישראל, ובמקרה הצורך, גם בעזרת ערוצי התמיכה הטכנית המסופקים על ידי העמותה.

התכנית נחתמת בסמוך לסיום שנה"ל באירוע סיום חגיגי, שבו מוענקות תעודות הוקרה ומתנות צנועות מטעם ויקימדיה ישראל לתלמידים המשתתפים, למוריהם ולמוסדות הלימוד.

הצצה לתוצרים ולשטח

הנה דוגמאות לכמה מן המיזמים הרבים המשתתפים בתכנית, ולתוצרים שנוצרו במסגרתם:

כתבו עלינו…

לוגואים של שותפים

כמה משותפי ויקימדיה ישראל במערכת החינוך ובמסלולים להכשרת מורים בשנים האחרונות (לחצו להגדלה)

התגובות סגורות